Menu Zamknij

Darmowy ddns z własną domeną – alternatywa dla byłego darmowego no-ip.org

Cześć! Jako, że długo szukałem takiego rozwiązania, a dużo linków i poradników jest przestarzałych – postanowiłem napisać swój. Darmowy DDNS jest możliwy!

Brak zmiennego IP

Mam w swoim domu postawionego RaspberryPi3 podłączonego do FunBox’a przez port USB i działa całkiem nieźle. Udręką jednak jest zmienne IP, a ja chciałbym swoją domenę zmapować właśnie na niego.

Z pomocą przychodzi DDNS.

Na rynku jest wiele płatnych rozwiązań do tego typu potrzeb. Najlepiej wypozycjonowanym jest http://no-ip.org/ (przejęty przez Microsoft). Rozwiązanie jest o tyle dobre, że ma dużo poradników i właściwie po 5 minutach uzyskujemy domenę od nich (.ddns.net, bądź inną darmową) i raz na 30 dni musimy potwierdzać aktywność naszego hosta + specjalnym programem co określony czas dajemy „znać” mechanizmowi o nowym adresie.

Niestety, podpięcie własnej domeny nie jest darmowe i jest to koszt 35 dolarów na rok https://www.noip.com/remote-access#personal

Dlatego właśnie szukałem alternatyw i kiedyś na którymś zapytaniu na stackoverflow padł link…

Rozwiązaniem jest – https://dns.he.net/

Rozwiązanie problemu

Rejestrujemy się, dodajemy nową domenę z menu po lewej stronie (Add new domain – w moim przykładzie będzie to razniewski.eu)

Na stronie dostawcy naszej domeny oddelegowujemy Name Servery (NS) naszej domeny na ns1.he.net ns2.he.net ns3.he.net ns4.he.net i ns5.he.net. Cierpliwie czekamy, gdyż oddelegowanie domeny może potrwać do 72 godzin (zwykle trwa to 12 godzin).

Przykład z nazwa.pl:

W międzyczasie możemy już skonfigurować nasze „odświeżanie”. Wchodzimy na stronę edycji rekordów dla naszej domeny, klikamy w „New A”, wpisujemy w nazwie nazwę domeny (lub subdomeny) i zaznaczamy „Enable entry for dynamic DNS”. IP zostanie zmapowane automatycznie na bieżący adres. Możesz to skorygować, jeśli chcesz. TTL zostawiamy na 5 minut (czas odświeżenia rekordu po zmianie).

Po tym w kolumnie przy nowo powstałym rekordzie wciskamy przycisk pod kolumną DDNS i wpisujemy ręcznie, lub generujemy klucz do odświeżania domeny, zapamiętaj go, gdyż będzie potrzebny później.

Tadaam, domena skonfigurowana, czas na odświeżanie. Sposób przedstawię przy pomocy crontab’a na Linuxie, ale kiedy znajdę czas – zrobię podobne rozwiązanie na systemy windows, czy prosty skrypt, który będzie robił dokładnie to samo.

Wpisujemy w terminalu crontab -e i ustawiamy to co niżej na obrazku zamieniając pi.razniewski.eu i testtest odpowiednio na domenę i klucz podany wcześniej do odświeżania domeny.

curl -4 „https://pi.razniewski.eu:test2@dyn.dns.he.net/nic/update?hostname=pi.razniewski.eu”

Wymagania do działania tego skryptu to curl.

Jeżeli wszystko pójdzie okej – rekord A dla naszej domeny będzie odświeżany co 5 minut.

I tak oto ustawiliśmy nasz darmowy DDNS!

Wesołych świąt!

Jeżeli pomogłem zachęcam do kupienia mi kawy :)!

https://buymeacoff.ee/razikus

Adam Raźniewski

2 Komentarze

  1. Draqun

    Hej.
    Bardzo przydatny poradnik! Tego szukałem. Szkoda tylko, że dns.he.net nie obsługuje doment .tk. Na szczeście domeny są tanie to sobie kupiłem.

    Pozdrawiam.
    Draqun

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *